Małżeństwo nie zawsze jest łatwe. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynacie nawigować przez życie jako para, czy też macie dziesiątki lat wspólnego doświadczenia jako duet, nadejdzie czas, w którym możecie potrzebować niewielkiej pomocy specjalistów, aby ożywić Wasz związek.
Czym jest terapia dla par?
Terapia dla par to wyznaczony czas dla par, który służy odświeżeniu i zresetowaniu związku. Terapia par to wykorzystanie wspólnego czasu i posiadanych zasobów, na rozwiązanie bieżących trudności, określeniu celów i potrzeb każdego z partnerów oraz celów i potrzeb wspólnych.
Czego można się spodziewać podczas terapii dla par
Na pewno podczas terapii, para może spodziewać się czasu na naukę siebie, wspólnego rozwoju poprzez wspólne działania, świadome i uważne budowania relacji oraz budowanie poprawnej komunikacji. WAŻNE ***Aby rozpocząć jakąkolwiek terapię, istotne jest aby każda z osób świadomie i dobrowolnie zgodziła się na wzięcie udziału w sesji psychoterapeutycznej. Przymuszanie siebie lub partnera do wzięcia udziału w sesji jest czynnikiem mocno zaburzającym sam proces terapii. Musicie pamiętać, że pójście na terapię nie oznacza zawsze przejście kryzysu i bycie razem. Czasami, terapia pokazuje, że para ma na tyle rozbieżne cele i potrzeby, że najlepszym wyjściem jest rozstanie. Idąc na terapię nic nie zakładajcie. Skupcie się na swoich potrzebach, celach, wizjach. Zaobserwujecie, czy są one zgodne/ kompatybilne z potrzebami, celami, wizjami Waszego partnera. Zaufajcie temu co czujecie w głowie i ciele, jak reagujecie. Pamiętajcie, to co dobre dla Was nigdy nie będzie powodować dyskomfortu w ciele czy duszy.
Jak wygląda sesja psychoterapeutyczna?
W psychologii jest wiele podejść psychoterapeutycznych i każdy z psychoterapeutów inaczej prowadzi pacjenta. Ważne, aby pacjent/ klient miał zaufanie do swojego psychoterapeuty, a psychoteraupeta “czuł” swojego pacjenta/ klienta. Tak naprawdę aby rozpocząć jakikolwiek dobry proces psychoterapuetyczny, musi pojawić się tzw. chemia. Dzięki niej pacjent będzie miał poczucie bezpieczeństwa i zaufania w stosunku do swojego pychoterapeuty, a psychoterapeuta będzie miał możliwość dobrego/ adekwatnego odczytania pacjenta/ klienta i prowadzenia go w bezpiecznym procesie psychoterapeutycznym. Jeśli chodzi o sam scenariusz/ przebieg sesji to wygląda on bardzo podobnie.
UWAGA*** jeśli problem pary, przekracza kompetencje psychoterapeuty lub wymaga wsparcia/ pomocy specjalisty, psychoterapeuta ma obowiązek poinformowania o tym pary. Jeśli czujesz/ czujecie się niezaopiekowani, poszukajcie innego specjalisty- macie do tego prawo!
Kiedy rozważyć terapię dla par?
Większość par zazwyczaj szuka profesjonalnej pomocy lub rekolekcji budujących relacje, gdy pojawiają się problemy, takie jak niewierność, brak intymności lub jakaśc forma przemocy (psychiczna, fizyczna, ekonomiczna, emocjonalna itd) . Pamiętajmy, że terapia par może również mieć charakter prewencyjny i może pomóc w znalezieniu okazji do pogłębienia więzi, aby uniknąć poczucia utknięcia w związku. Oprócz regularnej terapii małżeńskiej, wielu parom zaleca się, aby z tego powodu co roku uczęszczały na wyjazdowe warsztaty dla par. Pomimo zaleceń specjalistów- psychologów, seksuologów, psychoterapeutów, większość par nie decyduje się na terapię czy wyjazd dla par, dopóki nie pojawi się jakiś podstawowy lub powracający problem.
Czym są czerwone flagi i o czym warto pamiętać.
Czerwone flagi to znaki ostrzegawcze, które wskazują na niezdrowe lub manipulacyjne zachowanie. Nie zawsze są one rozpoznawalne na początku, co sprawia że często są lekceważone. Jednak czerwone flagi z czasem mają tendencję do przybierania na sile i stają się bardziej widoczne. Pomimo, że określenie “czerwone flagi” jest często używane w rozmowach na temat toksycznych lub obraźliwych związków, tak naprawdę może ono dotyczyć każdej bliskiej relacji: z przyjaciółmi, kolegami, członkami rodziny lub partnerami.
Czerwone flagi mogą być oznakami narcyzmu, agresji, wiktymizacji, a nawet nadużycia. Mając świadomość istnienia powszechnych czerwonych flag, możesz uniknąć zaangażowania się w toksyczny związek. Zatem kiedy dostrzegasz czerwone flagi w związku, jest to dobry moment, aby zatrzymać się i zastanowić jaki naprawdę masz stosunek do tej osoby, co jest dla Ciebie dobre, jak się w nim czujesz. To dobry czas na skupienie się na swoich odczuciach w ciele i sferze emocjonalnej. To czas uważności i przyjrzenia się swoim potrzebom.
Dlaczego tak trudno dostrzec znaki ostrzegawcze?
Często toksyczne zachowanie jest subtelne i podstępne. Pojawia się w chwilach słabości i jeśli nie potrafimy z nim poradzić, może przejąć kontrolę nad naszym życiem i zacząć negatywnie nas nie wpływać. Może to prowadzić do zranienia zarówno nas samych, jak i osób z naszego otoczenia. Rozwijanie samoświadomości na temat czerwonych flag i toksycznych zachowań może pomóc nam uniknąć ich całkowicie.
Jakie są najczęstsze czerwone flagi w związku?
Wiedza o tym, jak zidentyfikować czerwone flagi w związku, jest niezwykle ważna. Zanim zajmiesz się czerwonymi flagami, musisz zrozumieć, jak wyglądają i dlaczego są niebezpieczne. Niestety, niektórzy ludzie zaczynają akceptować czerwone flagi jako „część pakietu” partnera, a nie sygnały ostrzegawcze. Stają się wtedy podatni na emocjonalną, psychologiczną, a czasem nawet fizyczną krzywdę.
Przyjrzyjmy się 13 powszechnym czerwonym flagom, które mogą pojawić się w każdym związku. Dowiedziawszy się jak wyglądają i dlaczego są szkodliwe, możesz położyć kres toksyczności, zanim sprawy zajdą za daleko.
Nadmiernie kontrolujące zachowanie jest jedną z ważniejszych czerwonych flag pojawiających się w relacji. Ludzie, którzy próbują kontrolować Twoje ruchy, decyzje lub przekonania, są bardziej zainteresowani tym, czego chcą oni sami, niż tym, co jest dla Ciebie dobre czy najlepsze. W zdrowym związku zawsze jest miejsce na kompromis i zrozumienie pojawiających się różnic. Żadna osoba nie kontroluje i nie ma potrzeby kontroli działań drugiej osoby.
Zaufanie jest ważnym fundamentem w każdym zdrowym związku. Główną oznaką niestabilnego związku jest sytuacja, w której partnerzy, przyjaciele, koledzy lub członkowie rodziny nie ufają Ci. Oczywiście, wszyscy mamy czasem wątpliwości. Ale nie powinny one powstrzymywać nas od ufania ludziom w naszym życiu, że postępują niewłaściwie. Zdrowe relacje wymagają zaufania po obu stronach.
Najbliższe osoby powinny Cię podbudowywać, a podkopywać Twoje poczucie wartości. Kiedy kogoś kochasz, jesteś zobowiązany do wspierania i podnoszenia go na duchu. Jeśli nie czujesz tego wsparcia ze strony swojego partnera, rodziny czy przyjaciół, coś musi się zmienić.
Przemoc fizyczna, emocjonalna czy psychiczna to niezaprzeczalne sygnały ostrzegawcze w każdym związku. Przemoc fizyczna jest łatwiejsza do wykrycia. Ale emocjonalna i psychiczna mogą okazać się równie dotkliwe w długofalowym działaniu. Wszystkie formy stosowanej przemocy, zarówno przemoc fizyczna, przemoc psychiczna czy emocjonalna mogą powodować (PTSD) zespół stresu pourazowego. Pamiętaj, nikt nigdy nie ma prawa traktować Ciebie jako przyczyny swoich własnych problemów. Jakakolwiek forma przemocy nigdy nie powinna być akceptowalną odpowiedzią na problem.
Nadużywanie substancji psychoaktywnych jest wyraźną czerwoną flagą, że w związku źle się dzieje. Nadużywanie substancji wskazuje, że dana osoba ma problem z kontrolą impulsów i samodestrukcyjnymi nawykami. W zależności od rodzaju substancji, każdy związek może szybko stać się toksyczny, jeśli jest w nim obecne uzależnienie. Należy jednak pamiętać, że nadużywanie jakiekolwiek substancji psychoaktywnej jest chorobą, a Twoja bliska osoba może potrzebować pomocy. Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz zmaga się z tym problemem, zwróć się o pomoc do specjalisty.
Narcystyczne zaburzenie osobowości to stan psychiczny, który wskazuje na obsesję na punkcie samego siebie, niewłaściwe poczucie ważności. Może to wyglądać na urojenia wielkości, choć nie w sensie klinicznym. Osoby te nie doświadczają oderwania od rzeczywistości, choć bliskie osoby mogą mieć takie wrażenie. Osoby z zaburzeniami narcystycznymi wierzą, że świat kręci się wokół nich. A jeśli ktokolwiek zagraża temu przekonaniu, powstaje zamieszanie i chaos. Bycie emocjonalnie związanym z osobą narcystyczną, kierującą się swoim ego może być wyczerpujące i traumatyczne. Ich potrzeby zawsze będą uważane za ważniejsze niż Twoje.
Jeśli ktoś, z kim jesteś blisko, ma problemy z radzeniem sobie ze złością, możesz czuć się zagrożony lub niepewny podczas konfliktu. Brak regulacji emocjonalnej jest zdecydowaną czerwoną flagą dla każdego związku. Wszyscy powinniśmy czuć się na tyle komfortowo z partnerem lub przyjacielem, by móc poruszać trudne tematy bez obaw o nasze bezpieczeństwo. Każdy, kto używa gniewu jako taktyki zastraszania, przejawia toksyczne zachowanie.
Współuzależnienie i wynikająca z niej postawa emocjonalna nie zawsze mogą być postrzegane jako toksyczne. Jednak współuzależnienie w związkach może być wszechobecnym wzorem, który powoduje takie problemy jak emocjonalne wyczerpanie czy rosnące obciążenie psychiczne. Współuzależnienie czyli uzależnienie od związku, ma miejsce wtedy, gdy dwie osoby polegają na sobie nawzajem wyłącznie w zakresie emocjonalnego, psychologicznego, a nawet fizycznego wsparcia. To alienuje ich od innych związków i może hamować rozwój osobisty.
Ludzie, którzy unikają konfliktu, mogą myśleć, że chronią związek przed ruiną. Ale rezultacie powoduje to tylko długą pasywną agresją. Choć może wydawać się to niewygodne, konstruktywny konflikt jest kluczowym elementem wszystkich relacji. Bez produktywnego konfliktu, nie da się rozwiązać poważnych spraw. Nierozwiązany konflikt może prowadzić do wzajemnej urazy i zmarnowanej energii.
To naturalne, że czujesz się zazdrosny, gdy Twój partner lub przyjaciel spędza dużo czasu z innymi. Nie jest to jednak powód, aby pozwolić, aby to wpłynęło na Twój osąd. Ktoś kto jest stale zazdrosny o Twoje kontakty z innymi, w rzeczywistości dba tylko i bardziej o to czego on chce, niż o Twoje szczęście.
Gaslighting to powszechna taktyka manipulacji. Jest to podstępna forma emocjonalnego znęcania się, w której manipulator sprawia, że zaczynasz kwestionować własny rozsądek lub osąd. Ofiary gaslightingu czują się winne, niezależnie od tego, czy zrobiły coś złego, czy nie. Gaslighting jest wyraźną czerwoną flagą w każdym związku.
Inteligencja emocjonalna to zdolność do postrzegania i zarządzania emocjami. Ludzie o niskim poziomie inteligencji emocjonalnej nie są w stanie współodczuwać z Tobą. Brak empatii często prowadzi do niepotrzebnych konfliktów lub różnych form manipulacji.
Dla wielu z nas, nasza rodzina i przyjaciele zapewniają ważne poczucie wspólnoty. Jeśli ktoś w Twoim życiu negatywnie wpływa na Twoje relacje z tymi, których kochasz, to jest to zdecydowanie czerwona flaga. Zdrowe relacje nigdy nie powinny odbywać się kosztem innych zdrowych relacji.
UWAGA*** jeśli problem pary, przekracza kompetencje psychoterapeuty lub wymaga wsparcia/ pomocy specjalisty, psychoterapeuta ma obowiązek poinformowania o tym pary. Jeśli czujesz/ czujecie się niezaopiekowani, poszukajcie innego specjalisty- macie do tego prawo!
Autor
Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta